Hamstring Kuvvet Çalışmalarının Karşılaştırılması. Hangi yöntem daha etkili ?

Konu: 10 hafta boyunca uygulanan russian belt ve nordic curl hareketlerinin sonuçları karşılaştırıldı.

Nordic curl                                                                                                                   nordic-curl

 

 

 

 

 

 

 

Russian belt.russianbelt

 

Eksentrik kasılmadan bahsetelim,  günlük hayatta kasların çok alışık olmadığı kasın boyunun uzayarak kasılması. Dezavantajları arasında kas hasarının fazla olması var. Sportif anlamda ise müsabakalarda bu tür kasılmalar fazlası ile mevcut. Gymlerde bu tür eksantrik kasılmalara “negatif” diye anlamsız terimler türetilmiştir. Kas boyunun uzayarak kasılması “negatif”, kısalarak kasılması “pozitif” mi? burada kavram ile ilgili sıkıntı mevcut. Çalışmalara göz atalım.

Çalışma; 17-18 yaşında 47 elit futbolcu üzerinde yapılan bir çalışma. Boyları 175-180, kiloları 68-76 arasında değişen grup rast gele 3 e ayrılmış.

  • Nordic curl 16 kişi
  • Russian belt 15 kişi
  • Kontrol grubu 16 kişi

Bacaklarda kuvvet ölçümleri, single leg hamstring bridge test ile ölçülmüş ( slhb) ve 10 haftada 27 antrenman yapılmış

 

(Slhb) Test sonuçları.

Nordic curl Sağ + % 25,5
     Sol + % 28,9
Russian belt Sağ + % 18,3
  Sol + % 20,8

 

Testlerin öncesi ve sonrası arasındaki yüzdelik farkları verilmiş. Tahmin edilebileceği gibi kontrol grubunda herhangi bir değişiklik yok. Bu yüzden eklemedik. Testlerde nordic curl grubunda iki bacak arası kuvvet farkının, asimetrinin daha fazla azaldığı görülmüş. Kuvvet artısı nordic curl grubunda yine bir miktar fazla.Başka anlamlı bir fark görülmediğini ekleyelim.

Sonuç ‘’Russian belt, nordic curl hareketine iyi bir alternatif olabilir.”

Peki bu hareketi nerelerde kullanabiliriz ?

Bu çalışması özellikle  FİFA’nın ısınma protokolü olan,  fmark 11+ programından nordic curl ün çıkarılması gündemde. Bu harekete karşı, antrenörler tarafında bir  önyargı ve çekince mevcut. Ayrıca bir kaç makalede sportif yaralanmaları arttırdığı yönünde bulgular var. Bunun, hareketin doğasından değil planlama hatasından olduğunu düşünüyoruz fakat alternatif aramaya da devam ediyoruz.