Isınma Sorunsalı

 

Isınmanın psikolojik efektini bir kenara bırakırsak bunun ile ilgili anlamlı anlamsız bir çok yazı mevcut.

Isınmanın fizyolojik temelinde vücut ısısının arttırılması yatar ki bunu herkes bilir.

Sabit ısılı bir canlı olan insan ortalama 36,5 derece ısıya sahiptir.

Isı artınca ne oluyor? Vücut ısınınca kaslar da hali ile ısınıyor , damarlarda genişleme (vazodilatasyon), bunun sonucunda kan akışında artış , kan ile beraber oksijenlenmenin artması,  bunun sonucunda enzim aktivitelerinde ve enerji sistemlerinde artış görülmesi.Bu da doğal olarak sinir ağının iletilerinin hızlanmasına yol açıyor. Merkezi sinir sisteminden gelen uyarılar ve geri bildirimler daha hızlı yapılıyor. Sıralamak gerekir ise;

1-Enzim aktivitesinde artış, metabolik aktivitelerde artış

2- Kan akışında artış, oksijenlenmenin artması

3-Refleks – Reaksiyon zamanının kısalması

Isınma ile ilgili diğer bir verimsel durum ise oksijen tüketimini ve maksimum oksijen kullanimini arttirmasi. Dokularda oksijenin artmasından ziyade tüketimi arttırdığının görülmesi ısınmanın üstüne tekrar tekrar eğilmemiz gerekliliğini doğuruyor.

Yoğun egzersiz veya maksimum egzersizler sırasında artacak oksijen ihtiyacı için bunun gerekliliği önemlidir. Ayrıca antrenman süresini belirleyen faktörlerden birininde kan ısısı olduğunu unutmamak gerekir. Maksimum egzersizlerdeki oksijen tüketimi ,nabız ve kas ısısı ,artan isinin oksijen tüketimini ve nabızı karşılıklı arttırmasından kaynaklanır.

Fonksiyonellik açısından ısınma

Branşınız olsun yada olmasın, sporcu yada sedanter olmanız sonucu değiştirmez. Isınma süresini bir şekilde iyi değerlendirmek gerekir. Isınmanın sadece vücut ısısını arttırmak olmadığı ve buna yol açabilecek bir takim egzersizler ile ikili veya daha fazla kazanımlar elde edilebileceğini bilmeliyiz.

Fitness salonuna kişilerin genelde uyguladığı bir metodu ele alalım.Koşu bandında 5 dakika ısınma…?

Dünyanın en kötü ısı arttırma metodunu yapmış olursunuz. Yürüyüş mekaniğine aykırı bir sistem… Hiç bir yol size gelmez, siz tutunup kendinizi çekersiniz. Kassal olarak zaten sizin kaslarınızn bir kısmını bypass eden bir sistem ama evet vücut ısınızı yükseltir.

Bunun yerine her insanin muhakkak  ihtiyaç duyduğu öncelikle dinamik hareketler ve seriler ile çok eklemin içinde olduğu bir hareketler zinciri , asimetrik düşük tempo koşular ile modifiye edilmiş  bir ısınma süreci daha etkili olacaktır. Ve sonrasında dinamik esneklik, statik esneklik, veya bunları kombine ederek uygulayacağınız esneklik çalışmaları ile hem esneklik antrenmanları için zaman harcamamış, hem ısınmış olursunuz. Bu şekilde ısınmak zaman ve performans verimi açısından kesinlikle sizin için doğru seçim olur.