Sindirim

Sindirim; agiz yutak mide ince bagirsak ve kalin bagirsak yolunu izler anüste son bulur.

Mide antrum fundus ve pilor bölgelerinden olusur  ve bos hacmi 100 ml dolu hacmi 1000 ml ye kadar cikar.

Ince bagirsagin uzunlugu ortalama 6 metre capi 2-3 cmdir. Yuzey alani 300 m2 ye es degerdir. 300 m2 lik bir alanda besin emilimi söz konusudur.

Ince bagirsak ve kolon( kalin bagirsak) dan cikan damarlar( venler) portal ven ile karacigere baglanir.

Böylece karaciger besinlerden absorbe edilen ürünlerin ilk duragi olur. Bunun sonucunda karbonhidratlar, amino asit ve yag metabolizmasinda cok onemli görevler üstlenirler.

Vücut glikozu glikojen olarak depo eder. (Sekerin kasta depo hali glikojendir.) Amino asitleri sentezler, yağ asitlerinden fosfolipit sentezi yapar, yine yag asitlerinden ek olarak kolesterol sentezide yapar.

Fosfolipidler sadece organik çözücülerle çözünürler. Büyüme, gelişme, onarım, yenileme üreme gibi yaşamsal olayların gerçekleşmesinde rol oynarlar.

Kolesterol;

70 kg bir insanda 35 gr ortalama kolesterol vardir. Geneli hayvansal yaglardan saglanir 1 g ortalama üretim 300 gr ise besin yolu ile alinir. Kolesterol tüm hormonlarin üretilmesinde, hücre zarlarinin yapisinda son arastirmalar gösteriyor ki sinir hücrelerinde yine yapi taslarindandir. Yagda cözünen vitaminler (a,d,e,k) diye adlandirilan vitaminleri cözen yagdir.

Kolesterol lipoproteinlere yapisarak tasinir. Karacigerden hücrelere tasinir. Hücrelere tasinan düsük yogunluklu lipoproteinler hücrelere alinmayanlari karacigere götürür ve kandaki yogunlugu artar.Dolasim sikintilarina neden olabilir.(ateroskleroz)Yüksek yogunluklu lipoproteinler ise sentezlenmis kolesterolü atmek icin karacigere tasir.

 

Besinlerdeki karbonhidratlar;

Besinlerdeki karbonhidratlar monosakkaritler(bal,meyve vb), disakkaritler (Çay Şekeri) ve polisakkaritlerdir (Ör;makarna vb)

Polisakkaritlerin sindirimi agizda baslar ince bagirsakta devam eder. Mide de karbonhidrat sindirimi yoktur.

Karbonhidrat emilimi; glikoz un hücre icine girebilmesi icin transport proteini gereklidir:

Emilim hizi hücre zarindaki transport proteininin miktarina baglidir.Tüm dokularda glikozun hücreye girisi kolaylastirilmis transport ile gerceklesir.( glikoz transport proteinleri kisaca GLUT)

Glut yag ve kas dokusunda glikoz girisini saglar,glut insülin hormonu tarafindan aktiflenir.

Glut hücre zarindan glikozu gecirir kas ve yag hücresine glikoz girisi hizlanir.

Diger dokulara ise glut tan bagimsiz dir, beyin karaciger pankreas v.b.

Özet olarak besinlerin hücre icine girmesini saglayan insülin depo edilmis yaglardan ve glukojenden sorumludur.