Motorsuz koşu bandlarının farkı nedir ?

Motorsuz koşu bandıları son zamanlarda baya popüler. Bu bandlar ile yapılan bir kaç araştırma sonucu ortaya şöyle bir tablo çıktı.

Motorsuz koşu bandları insan kinematiğine daha uygun daha fonksiyonel denebilir. Motorlu koşu bandlarında hareket motorun döndürdüğü band tarafından desteklendiği için koşu sırasında daha az enerji ile daha çok mesafe kat etmek daha kolay. Koşu bandı ve normal koşuyu karşılaştıran çalışmalara bakıldığında bunlar ile ilgili çok çalışma olduğu görülecektir.

Normal koşu ve koşu bandında koşu ile ilgili yapılan bir karşılaştırma çalışmasında, maksimum oksijen kullanım değerleri, sahada koşarak yapılan testler ve koşu bandında yapılan testler olarak karşılaştırıldı. Koşu bandında daha yüksek oksijen kullanım değerleri elde edildi. Bunun sebebi kayan band tarafından koşunun basit hale getirilmesi ve koşu mekaniğinin daha az enerji ile daha uzun iş yapabilmesidir. Bu testler koşulan mesafeler üzerinden hesaplandığı için de doğal olarak koşu bandındaki dayanıklılık test skorları daha yüksek oluyor.

Burada iki farklı teknoloji ve 2 farklı koşu bandı karşılaştırıldı. Sonuç olarak yukarda bahsedilen konu ekseninde bakarsak farklar ve aynılıklar daha net ortaya çıkacaktır…