İyi Personal Trainer Bulma Rehberi

Personal trainer, fitness eğitmeni adı ne olursa olsun aslında antrenör tabanlı eğitimler alan bir meslek grubu ve sağlık bilimlerine bağlı bir bilim alanı. Doğal olarak branş olarak çalışanlar federasyonlara mesleki olarak bağlı. Fitness eğitmenleri kendi federasyonlarına bağlı olsalar bile fitness’ın branş olup olmadığı tartışmalı bir konu. Bunun sebepleri fitness’ın olimpik bir spor olmaması ve bodybuilding in etkisinde kalması. Bodybuilding in spor olduğu bile bugünlerde tartışmalı bir konu. Body building daha çok bir güzellik yarışması gibi duruyor.

Trainer, bilinen en eski sözlük anlamı 1600 yıllarında at yetiştiricileri için kullanılmış. Roma döneminde paidotribeler insanları palaestralarda eğitiyorlardı. Dönemin fitness eğitmenleri ve gymleri. Gymler ise gymnasium yani okuldan türeyen bir kelime.

Bir antrenörün bilmesi gereken konuların başında, fizyoloji, planlama, fonksiyonel anatomi, antrenman bilgisi ve temel hareket modelleri geliyor. Üniversitelerde verilen eğitimler bu bilgilerin geliştirilebileceği güzel bir havuz sağlıyor fakat nitelik tartışmalı. Antrenörlük eğitiminin düzeyini kontrol etmek istiyorsanız ülke sporunun dünyadaki yerine bakmanız yeterli.

Personal trainer tanımı: Bireysel antrenörünüze hedeflerinizi anlatmalı onlarda size yaptıkları testlerle sizin ihtiyacınız olanı anlatmalı. Öncelik belirlemelisiniz. Örnek olarak duruşunuzdaki bir bozukluk, kol kalınlığınızdan daha önemlidir. Sizin isteğinizin aksine postür düzeltme çalışmaları önde gelmeli ve geçişli antrenmanlar planlanmalı. Buradan ortaya çıkan durum antrenörünüz size test yapmıyorsa antrenmanlarınızın size uygunluğu tartışmalı duruma gelir. Antrenmanın ilk öğesi bireyselliktir. Geçişli antrenman ise 5 dakika ısınma 30 dk kuvvet ve 10 dk karın veya core antrenmanları demek değil.  Antrenman 5 dk ısınma 10 dk denge, belli bir set ve sayıda mobilizasyon, 20 set kuvvet ve soğuma gibi farklı motorik özellikler barındırmalı.
Personal trainer ile çalışmak: Amacınız personal trainer ile çalışmak ise bu durum hem hoca hem üye için zor olabilir. Bu popüler kültür takibi size 3 günde 5 kilo, 12 günde baklava dilimli karın kaslarını mümkün gösterebilir ve siz de buna inanabilirsiniz. Antrenörünüzün bu konulara hakim olup sizi ikna etmesi gerekir. Somatotip ve fenotip hakkında bilgi verebilecek kadar donanımlı ve sizi aksine ikna edecek kadar bilgi sahibi olmalı. Bunu yapmıyor ise siz piyasadaki suplement satıcısı kısa yoldan kas kütlesini arttıran doping tabanlı antrenörlük yapanların kurbanı olursunuz. Özellikle erkekler iyi bir yaz geçirip sahilde gayet maskülen bir şekilde salınabilir fakat aynı kış cinsel sıkıntılar, kalp ve yağ oranı ile ilgili şikayetler başlayabilir. Antrenörünüz sizi bunlardan koruyacak bilgi deneyim ve bilgi altyapısına sahip olmalı.
Personal trainer eğitimi: Antrenörünüz ile haftada 1-2 antrenman yapıyorsanız hocanızın master yapmış bir spor bilimcisi olmasına gerek yok. Fakat beslenmenizi yönlendiren, uzun süreli program yapan yani hayatınızı bir şekilde planlayan bir antrenörün bunları bilmesi şarttır. Ayrıca hocanız senede 1 veya 2 sefer eğitime gitmiyor ise bu yine bir sıkıntıdır. Güncellemeyi youtube veya kalitesi belli olmayan google dan yapan hocalar konunun derinliğini kavrayamayabilir yada yanlış anlayabilir. Az bilen hocalar en tehlikelileridir. Bu antrenmana hareket ve şekil olarak yaklaşan hoca profilini ortaya çıkarır.
Öncelik hareket değil hedef olmalıdır. Hedef bilinir ise hareketler çeşitlendirilebilir.
Örnek olarak derin squatlar için iyi mobilizasyon gereklidir. Bu hareketi belli bir kuvvet alt yapısından sonra yapmak belirli seviyeye kadar kuvveti arttırırken vücut ağırlığı ile uygulamak bazı durumlarda mobilite antrenmanı olarak uygulanabilir. Yeni başlayan için kuvvet antrenmanı olan bir hareket diğeri için mobilizasyonu geliştiren bir hareket olabilir. Antrenörünüz bunun ayrımını yapabilmeli.
Rol model olarak trainer: Eğitmeniniz kendi kaslarını tezgaha koyarak ‘bende var sende de benle çalışırsan olabilir’ mantığını bilinç altınıza yerleştirebilir. Bu hem avantajlı hem de dez avantajlı bir durumdur. Hedefiniz hocanız gibi olmak olduğundan antrenman disiplini ve şiddeti ve sıklığı gayet iyi gidebilir. Fakat eğitmeniniz steroidler gibi farklı yollara girmiş ise kimse steroid kullanan bir kişinin karaciğeri gibi bir karaciğeri olsun istemez. Kalp büyümesi ve damar sertliği ise ayrı bir konu.
Amacınız sağlıklı yaşam ve bunu hayatınız bir parçası yapmak ise şu kriterler size daha fazla yardımcı olacaktır. Hocanız profesyonel spor geçmişi var mı? Milli bir sporcu mu? Spor bilimleri fakültesi mezunu mu ? Gündemi ve son araştırmaları takib ediyor mu ? En önemlisi işini ciddi yapıyor mu ?.

Not: Fitness eğitmeni, trainer, hoca ve antrenör terimlerini aynı anlamda kullandık.